Plan de lecție pe tema „Toamna” pentru copii mici. Lecție despre dezvoltarea vorbirii: „Perioada anului: toamna Pauză dinamică „Vântul bate, bate”
Preşcolar la bugetul de stat instituție de învățământ
grădiniţă № 47
districtul Kalininsky din Sankt Petersburg
Rezumatul lecției pe această temă:
„Cadourile toamnei”
Profesor de grup vârstă fragedă №1
Golyeva N.V.
Sankt Petersburg
2016
Conținutul programului
- Obiective:
- Extindeți-vă înțelegerea despre legume și fructe;
- Întăriți capacitatea copiilor de a clasifica obiecte pe tema „Legume. Fructe”;
- Continuați să dezvoltați vorbirea copiilor, capacitatea de a se exprima în definiții;
- Continuați să vă dezvoltați la copiicuriozitate;
- Dezvoltați abilitățile de comunicare.
- Materiale și echipamente: prezentare pe tema; instalare multimedia; legume și fructe naturale, manechinele lor;
- Lucrări preliminare: privind imaginile și modelele de legume și fructe; desen; conversații despre beneficiile legumelor și fructelor; jocuri didactice„Descrieți-l, vom ghici”, „Ce este în plus?” , "Gata minunata", „Fie în grădină, fie în grădina de legume”; jocuri de rol"Magazin de legume", „Pregătirea prânzului”; jocuri în aer liber „Este o sperietoare în grădină, sperietoarea stă în picioare" „Baba a semănat mazăre”, „Grădina de legume”, „Mer”.
Moment organizatoric.
Copiii stau pe covor într-un semicerc.
Profesorul iese la copii cu un iepure de jucărie și le spune:
Fructe – mere și pere
Copiilor le place să mănânce.
Toată lumea să-și amintească repede:
Fructele se coc pe copaci!
Toți copiii știu sigur:
Ceapa și morcovii cresc în grădină.
Legumele sunt importante pentru toată lumea -
Atat sanatoase cat si gustoase!
Educator: Băieți, invitatul nostru de astăzi este Bunny, care se va uita la legume și fructe cu voi! Scoate un coș cu legume și fructe) Uite ce este în coșul meu, scoate legumele și fructele una câte una, le arată copiilor și întreabă: „Ce este asta?” Le arată copiilor un castravete și citește o poezie. Ascultă și urmărește cu atenție. Copiii răspund: castraveți!
Da, tânăr castravete!
Hei, l-am spălat cu apă!
Da, zboară-ne în gura!
Da, scrâșnește-ți dinții!
Profesorul scoate un măr din coș și îi arată:
Un măr cade dintr-o ramură în iarbă,
Ariciul va găsi un măr dintr-o ramură.
Ariciul va aduce mărul acasă.
Rade pui de arici pe răzătoare.
Profesorul scoate și arată un morcov:
Morcovul are un nas roșu
Fructe suculente, gustoase, dulci.
Și coada verde stufoasă
Decoreaza gradina.
Educator: Bravo. Știți care sunt beneficiile legumelor și fructelor? Vorbește despre beneficiile legumelor și fructelor.
Profesorul le arată copiilor manechine cu fructe și legume rând pe rând și se oferă să le așeze într-unul dintre coșuri: roșu pentru fructe, albastru pentru legume. În paralel cu aceasta, pe diapozitive apar alternativ imagini cu legume și fructe și sunt așezate în coșul dorit.
Educator: Bravo. De asemenea, știi să joci bine.
Ți-am pregătit încă unul joc interesant, care se numește „Forme”. Trebuie să te uiți cu atenție și să spui ce formă arată legumele sau fructele. (Copiii completează sarcina).
Educator: Bravo. Și iepurașului i-a plăcut foarte mult să te viziteze. Știai o mulțime de lucruri interesante și sper că ai învățat și mai multe.
Vă mulțumesc băieți că m-ați făcut fericit. Și acum iepurașul trebuie să plece. La revedere baieti!
Vă mulțumim pentru atenție!
Scop: Să le prezinte copiilor trăsături caracteristice toamnă (Plouă, frunzele devin galbene și cad, bate vântul, este înnorat.); Pentru a consolida cunoștințele copiilor despre principalele culori ale toamnei: galben, roșu. Dezvoltați orientarea spațială, atenția auditivă și vizuală și abilitățile motorii. Cultivați o expirație lungă și lină. Activați dicționarul (căderea frunzelor, vânt, briză.)
Material: Poze cu copii din haine de toamna, poze infatisand toamna aurie. Frunze de toamnă roșii, galbene (mesteacan). Decupat din carton frunze de toamna (rosu, galben) pentru fiecare copil.
Îi invit pe copii să privească pe fereastră.
Băieți, uite că e frig afară astăzi. Noros. Sunt nori pe cer. Plouă. Vântul este puternic.
Ce perioadă a anului este acum? (răspunsul copiilor)
Citește o poezie:
Dacă frunzele copacilor s-au îngălbenit,
Dacă păsările au zburat într-un ținut îndepărtat,
Dacă cerul este posomorât,
Daca ploua,
În această perioadă a anului...
Se numește toamnă.
În ciuda faptului că cerul este posomorât, ploaia toarnă și vântul bate puternic, toamna este o perioadă foarte frumoasă a anului.
Uite ce am adus grupului azi.
Arătând copiilor frunze de toamnă.
Ce este asta? (răspunsul copiilor)
Uite ce frumos buchet din frunze! Acestea sunt frunze de mesteacăn. Îți amintești când strângeam frunze în timp ce mergeam?
Le-am ridicat de pe pământ sau le-am smuls din copac? (răspunsul copiilor)
Cum au ajuns pe pământ? (răspunsul copiilor)
Ce culoare au? (răspunsul copiilor)
Toamna, frunzele copacilor își schimbă culoarea de la verde la galben sau roșu și cad la pământ.
Câți dintre voi știți cum se numește acest fenomen? (răspunsul copiilor)
Acest fenomen natural de toamnă se numește căderea frunzelor. Să repetăm cu toții acest cuvânt împreună. (copiii repeta cuvântul)
Uite, am o cutie și pleacă. Să ne jucăm cu frunzele.
Exerciţii fizice.
Profesorul aruncă frunzele, iar copiii le adună într-o cutie pe muzică.
Frunzele au căzut din copaci. Uite cati sunt. Ajută-mă să-l pun într-o cutie.
Jocul se repetă de mai multe ori.
Ce moment grozav ne-am jucat. Ți-a plăcut să joci? (răspunsul copiilor)
Copiii stau pe scaune in fata unei table cu poze cu copii in haine de toamna.
Uită-te la poza copiilor. Ce părere aveți, când ați fotografiat copiii vara sau toamna? (răspunsul copiilor)
Ai ghicit. (răspunsul copiilor)
Priviți cu atenție cum sunt îmbrăcați copiii. Ne punem pălărie, jachetă, cizme. Afară e frig toamna și bate un vânt puternic. Frunzele cad din copaci.
Uită-te la altă poză. De ce are fata o umbrelă? (răspunsul copiilor)
Ce e pe picioarele fetei? (răspunsul copiilor) Pentru ce sunt cizmele? (răspunsul copiilor)
Imaginea arată că plouă și bate un vânt puternic. Ce vânt răutăcios, a împrăștiat frunzele.
Poți vedea vântul? (răspunsul copiilor)
Să cântăm cântecul vântului. Cum bate vantul? (răspunsul copiilor)
(Copiii suflă aer cu forță.)
Acesta este un vânt puternic. Vântul a început să se potolească și a încetat complet.
(Copiii sufla cu mai puțină forță)
Un vânt slab este o briză. Repetați toate împreună briza.
Tocmai am auzit vântul. Este posibil să-l simți?
(Copii cu puncte forte diferite, în funcție de comanda profesorului "vânt" sau "briză" , suflă în mâinile lor.)
Reflecţie:
Ce perioadă a anului este acum? Cum arătau frunzele toamna? Când frunzele cad pe pământ, cum se numește acest fenomen?
Obiective:
Continuați să prezentați copiilor culorile (roșu, galben, verde), conceptele de „mare-mic”, „unu-mulți”, „sus-jos”.
Învață-i pe copii să repete cuvinte și acțiuni urmând exemplul unui adult.
Dezvoltați abilitățile de lucru cu plastilină.
Dezvoltați abilitățile motorii fine și grosiere.
Dezvoltați percepția vizuală și auditivă, simțul ritmului.
Echipament:
Frunzele de toamnă mari și mici.
Frunze de culori galben, rosu si verde decupate din carton si vaze (tavi, pungi etc.) de aceleasi culori, picaturi albastre.
Bălți tăiate din pânză uleioasă.
Nuci, jucărie cu veveriță, sticla de plastic cu un „gol”.
Plastilina in culori galben, rosu si verde, foi de hartie cu un copac pictat.
Spatule de lemn cu agrafe de rufe roșii, galbene, verzi atașate de ele.
Flori și paturi de flori tăiate din cuști de ouă.
Foi de hârtie cu un fundal „toamnă, trunchiuri de copaci fără coroană.
Metalofoane.
Înregistrări audio: „Valsul florilor” de P. I. Ceaikovski, cântecul „Toamna, a venit toamna, cad frunzele”.
Progresul lecției:
Salutare "Bună ziua"
Bună palmele - aplaudă, aplaudă, aplaudă
Salut picioare – sus, sus, sus.
Bună ziua obraji - stropi, stropi, stropi
Bună, bureți - smack, smack, smack
Bună dinti - am, am, am.
Hello beep - bip, bip, bip.
Salut baieti - salut!
Băieți! Astăzi mergem în pădurea de toamnă. Să admirăm frumusețea toamnei.
Gimnastica cu degetele „Frunze de toamnă”
Unu, doi, trei, patru, cinci,
Vom colecta frunze.
(Strânge și desface pumnii)
frunze de mesteacan,
(Îndoiți degetele, începând cu degetul mare)
Rowan pleacă,
frunze de plop,
frunze de aspen,
Vom colecta frunze de stejar,
Să strângem un buchet frumos de toamnă.
(Răsuciți-le mâinile cu degetele întinse)
Exercițiu didactic „Frunze mari și mici”
Iată frunzele în fața ta. Ele sunt diferite. Iată o bucată mare de hârtie. Dar frunză mică BINE. Arată-mi o bucată mare de hârtie. Arată-mi o bucată mică de hârtie. Pune o bucată mare de hârtie pe masă. Puneți bucata mică de hârtie deasupra celei mai mari. Acum puneți o bucată mică de hârtie pe masă și acoperiți-o cu o bucată mare de hârtie deasupra. O frunză mică s-a ascuns. Frunza mare acoperit-o pe cea mică astfel încât foaia mică să nu fie vizibilă. Unde este frunza mică? Iată-l, sub o frunză mare.
Exercițiul fizic „Copaci”
Am ridicat mâinile și am fluturat lin,
Vântul scutură frunzele.
I-au coborât, și-au strâns mâinile,
Aruncarea frunzelor la pământ.
Joc cu agrafe de rufe „Vântul suflă frunzele din copac”
Vântul de toamnă a suflat. Sufla ca vântul. Vântul a smuls toate frunzele copacilor. Scoateți agrafele de rufe din băț.
Joc „Colectați frunzele și aranjați-le după culoare”
Cam atat avem frunze culori diferite. Să le adunăm și să le punem într-un buchet.
Puneți astfel de frunze în această vază. (Spectacol). Ce culoare au? Galben. Să colectăm frunze galbene într-o vază galbenă. Ce culoare are această vază? Roşu. Vom colecta frunze roșii într-o vază roșie. Ce culoare are această vază? Verde. Adună frunze verzi într-o vază verde.
Pauză dinamică „Vântul bate, bate”
Vântul bate, vântul bate, vântul bate.
(Expirație lungă)
Culege frunze galbene din copac.
(Coborâți ușor brațele ridicate)
Și frunzele zboară peste poteca pădurii.
(Funcându-ți brațele)
Frunzele ne cad chiar sub picioare.
(Aşezaţi-vă)
Sculptură în basorelief „Frunze de toamnă”
Uite ce triști sunt copacii fără frunze. Să facem frunze de plastilină pentru copacii noștri desenați. Rupeți bucăți mici, aplicați pe o ramură și apăsați deasupra cu degetul.
Jocul „Picătură și palmă”
Ploaie, ploaie, încet-încet,
Picurați și picurați pe palmă.
(Degetele bat pe palmă ca picăturile de ploaie)
Luați o picătură în mână, ridicați-o, coborâți-o încet, chiar pe palma celeilalte mâini.
Joc „Ne punem cizme de cauciuc în picioare”
Facem mișcări de parcă ne-am pune ghete adevărate. Ne punem „ghetele” și începem să mergem prin „bălți” (încercăm să mergem în așa fel încât să călcăm doar pe „bălți”, nu pe podea).
Plantați flori în patul de flori
Toamna ne încântă cu flori frumoase. Să plantăm câteva flori în patul de flori. Luați florile (tăiate din cușca cu ouă) și plantați-le - puneți-le în găuri (secțiuni din celula de ou). Așezați o bucată de plastilină galbenă în mijlocul florii și apăsați-o cu degetul. Acestea sunt florile frumoase care au crescut în patul tău de flori.
Ascultând muzică
Copiii ascultă muzică („Valsul florilor” de P. I. Ceaikovski, dacă doresc, pot ridica flori și se pot deplasa cu ele);
Adună nuci pentru veveriță
Uite cine sare? Cine a venit să ne viziteze? Aceasta este o veveriță.
O veveriță sare de-a lungul ramurilor.
Strângeți nuci pentru copii.
Toate veverițele au un dinte de dulce
Le place să mestece nuci.
Să ajutăm veverița să adune nuci. Aici am o nucă. Câte nuci ai? Multe nuci. Voi lua una dintre nucile mele și o voi pune în scobitura copacului de veveriță. Ca aceasta. Acum pui nucile în gol. Ai multe nuci. Veverița va fi fericită!
Exercițiu muzical și ritmic „Toamna, a venit toamna”
Copiii iau bastoane și bat ritmul cântecului pe un metalofon.
1. Salutare
Scop: crearea unei atitudini pozitive față de lecție la copii și părinți.
2. Rime de pepinieră în mișcare
Scop: dezvoltarea generală și abilități motorii fine, aparatul vestibular, influențează BAP a auriculului și piciorului, se masează mușchii feței (masaj cu microfon), introduc copiii în folclor, creează un fundal emoțional pozitiv pentru lecție.
3. Educație fizică:
1) Copii care călăresc pe o pătură însoțiți de o rimă de copii.
Scop: dezvoltarea aparatului vestibular, cultivarea interesului pentru oral arta populara, creați o atitudine pozitivă.
2) Depășirea „tunelului”.
Scop: ameliorarea fricii de a depăși tunelul pentru copiii născuți prin cezariană. Dezvoltați abilitățile motorii grosiere.
3) P/i „Baschet”
Scop: invata sa arunci mingea in plasa, dezvoltarea vederii binoculare, coordonarea miscarilor.
4) Mersul pe căi de masaj.
Scop: dezvoltarea și întărirea arcului piciorului (prevenirea picioarelor plate), stimularea biologică puncte active pe picior. Dezvolta senzații tactile, învață-i să se diferențieze (netede-înțepătoare, nasturi, pietricele, bețe).
5) P/i „Bubble”
Scop: dezvoltarea mersului cu spatele, învățarea jocurilor de grup, dezvoltarea abilităților auditive.
4. Demonstrația picturii „Toamna de aur”
Scop: să prezinte copiilor o lucrare de pictură, să cultive dragostea pentru frumos, să demonstreze clar anotimpul „toamna”.
5. Ascultarea muzicii lui Vivaldi „Anotimpurile. Toamnă."
Scop: introducerea lucrărilor de muzică clasică, cultivarea gustului și interesului pentru muzica bună.
6. Gimnastica cu degetele„Păsări” (Zheleznovs).
Scop: dezvoltarea abilităților motorii fine ale degetelor, atenția auditivă.
7. Demonstrație de păsări migratoare (imagini).
Scop: studierea păsărilor migratoare, îmbogățirea vocabularului cu nume de păsări.
8. Demonstrarea figurilor de animale care hibernează în timpul iernii.
Scop: studierea animalelor care intră în animație suspendată în timpul iernii, îmbogățirea vocabularului cu nume de animale.
9. Imitația căderii frunzelor (la „Leaves” de către Zeleznov)
Scop: introducerea frunzelor diferiților copaci, îmbogățirea vocabularului cu nume de copaci. Predați numărătoarea și dezvoltați abilitățile matematice.
10. Sesiunea de educație fizică „Bumps”
Scop: masați palmele și degetele, învățați cuvintele cântecelor copiilor, dezvoltați atenția auditivă și asigurați contactul cu materialele naturale.
11. Ficțiune. O dramatizare a poeziei „Ciuperca vulpii s-a pierdut”. Citind poezia lui Erikeev „A venit toamna”
Scop: Introducerea unor opere de ficțiune pe tema „Toamna”
12. Munca creativă. Pictura cu degetele. Amprente de mâini - „frunze de toamnă”.
Scop: să dezvolte imaginația și creativitatea copiilor, să învețe în continuare culorile, să învețe să creeze desene folosind un print.
13. Demonstrație de ciuperci (imagini).
Scop: introducerea copiilor în diferite ciuperci, comestibile și otrăvitoare, îmbogățirea vocabularului cu denumiri de ciuperci.
14. Demonstrarea și citirea cuvintelor pe cartonașe pe tema „Toamna” (lectura globală)
Scop: învățarea timpurie a citirii. Îmbogățiți-vă vocabularul pe tema „Toamna”. Dezvoltați interesul pentru citirea cuvintelor.
15. Atingând ritmul cu cilindri de lemn sau pe o tobă pentru „Plouă, ploaie, toarnă, așează” (Zheleznovy)
Scop: dezvoltarea simțului ritmului, introducerea instrumentelor muzicale ale popoarelor lumii (djembe)
16. La revedere. (Cântec de adio)
»: cursuri de dezvoltare a vorbirii.
Împreună vom explora lumea din jurul nostru și vom extinde vocabularul copilului nostru. Materialul este concentrat copii 3-5 ani, selectați sarcini în funcție de cunoștințele și abilitățile copilului dvs. Este important nu numai să finalizați sarcinile de mai jos, ci și să folosiți cunoștințele dobândite cât mai des posibil în viața de zi cu zi pentru a consolida materialul. Nu este necesar să faceți totul deodată, este indicat ca o lecție să nu depășească 15 minute. În plus, nu uitați să alternați tipuri de activități. Dacă ai materiale interesante pe acest subiect, asigurați-vă că împărtășiți, vom face orele noastre interesante și foarte utile.
Lecție despre dezvoltarea vorbirii: „Perioada anului: toamna”
Înainte de oră (de preferință în timpul unei plimbări), spuneți copilului despre vremea de afară, starea naturii (plante, animale):
- spune-mi ce perioadă a anului este acum
- fiți atenți la schimbările de vreme din toamnă (afară a devenit mai frig, plouă mai des și bate un vânt rece)
- explicați de ce persoana a început să se îmbrace mai cald, lăsați copilul să vorbească despre hainele sale.
Acasă, uitați-vă la imagini care înfățișează toamna, acordați atenție aspectși starea copacilor și a ierbii. Puteți viziona clipul și asculta cu atenție melodia, discutând cu copilul dumneavoastră imaginile care sunt înfățișate.
Jocuri și sarcini pentru copii
- Citește și învață poezia împreună cu copilul tău:
Ploaie, ploaie,
picurare-picurare-picurare,
poteci umede,
Nu putem merge la plimbare
Ne vom uda picioarele.
2. Gimnastica cu degetele
Frunze de toamna
Unu, doi, trei, patru, cinci(Ne îndoim degetele, începând cu degetul mare)
Vom colecta frunze. (Strânge și desface pumnii)
Frunze de mesteacăn, frunze de rowan (Ne îndoim degetele, începând cu degetul mare pe cealaltă parte)
Frunze de plop, frunze de aspen,
Vom colecta frunze de stejar,
Să-i ducem mamei un buchet de toamnă (Degetele mijlociu și arătător „merg” de-a lungul mesei)3. Poezii despre toamna, discuta cu copilul tau
- Toamnă
Toamna se joacă cu frunzele,
Frunzele sunt rupte de pe ramuri.
Frunzele galbene zboară
Direct în mâinile băieților.
- Toamnă
Frunzele cad, cad - cad frunze în grădina noastră
Frunzele galbene și roșii se ondulează și zboară în vânt
Păsările zboară spre sud - gâște, corbe, macarale
Ultimul turmă bate din aripi în depărtare
- Din cartea educațională cu autocolante „Anotimpuri”. Citiți poezia, apoi studiați imaginea, găsiți descrierile enumerate ale vremii de toamnă.
Pădurea este frumoasă toamna,
Sunt multe minuni în ea,
Frunzele se învârt și cad,
Toată natura adoarme.
Toamna știe toată lumea:
Nori, ploaie, bate vântul,
Și natura neplăcută -
Aceasta este perioada anului.
4. Ghicitori despre toamnă
Câmpuri goale
Pământul se udă
Ploaia toarnă.
Când se întâmplă asta? (Toamnă)Dimineața mergem în curte -
Frunzele cad ca ploaia,
Foșnesc sub picioare
Și ei zboară, zboară, zboară... (Toamna)El merge și noi alergăm
Oricum va ajunge din urmă!
Ne grăbim spre casă să ne ascundem,
El ne va bate la fereastra,
Și pe acoperiș, bat și bat!
Nu, nu te vom lăsa să intri, dragă prietene! (Ploaie)Frunzele galbene zboară,
Cad, se învârt,
Și sub picioarele tale chiar așa
Cum au pus un covor!
Ce este această ninsoare galbenă?
Este doar... (căderea frunzelor)Lacrimile curg din nori -
Stăpânul ghinionist plânge.
Artist de toamnă mohorâtă -
Slurs prin bălți... (Ploaie)Cortina de argint
coborât brusc din cer.
Cortina de argint
revărsat în picături.
A lăsat perdeaua
nor, vă puteți imagina?
Ce perdea minunată?
Poate poți ghici? (Ploaie)Ploaia de toamnă a umblat prin oraș,
Ploaia și-a pierdut oglinda.
Oglinda zace pe asfalt,
Vântul va sufla și va tremura. (Baltă)A venit fara vopsele
Și fără perie
Și a revopsit toate frunzele. (Toamnă)Există o cupolă de ciuperci pe picior,
Va proteja de ploaie.
Pietonul nu se va uda,
Dacă se ascunde sub... (umbrelă)Toamna este adesea nevoie -
Dacă ploaia lovește bălțile,
Dacă cerul este acoperit de nori negri,
El este cel mai bun ajutor pentru noi.
Deschide-l deasupra ta
Și aranjează-ți un baldachin! (Umbrelă)Am ajuns cu briza
Și a acoperit colibe.
Aerul este ca laptele,
Înlocuiește cănile! (Ceaţă)
5. „Creativitatea de toamnă”
- Pictura cu degetele
Căderea frunzelor.
Pregatim o bucata de hartie pe care este desenat un trunchi de copac, culorile sunt rosu, galben si portocaliu. Desenăm frunze pe copac și pe pământ cu degetele: înmuiați degetul în vopsea și apăsați-l pe frunză.
„Frunze de arțar-palmier”.
Pregătim o coală de hârtie (de preferință format A4), vopsele galbene, roșii și portocalii. Un adult, folosind o pensulă sau un burete, aplică vopsea pe palma mâinii și îl ajută pe copil să întoarcă cu grijă palma și să o apese ferm pe o foaie de hârtie. Așa că s-a dovedit a fi o „frunză de arțar”
- Aplicare din plastilină
Crenguta cu frunze. Pe o bucată de carton desenăm o crenguță fără frunze. Un copil face frunze din plastilină (roșu, portocaliu, galben, verde): întinde bucăți mici de plastilină minge mică, apoi se lipește de ramură.
- Aplicație de hârtie
Căderea frunzelor.
Pe o bucată de hârtie desenați un trunchi cu ramuri. Din hârtie colorată (galben, roșu, flori de portocal) copilul face „frunze” - rupe hârtia în bucăți mici și o lipește de copac, lângă el și sub el.
Desene animate despre toamna
Vesel și activitati interesante cu copilul tau!
Cu dragoste și respect, Marina ta,
Frescuri pentru creativitatea copiilor: recenzie și sfaturi
Bună ziua, dragi prieteni Familie portocalie! Astăzi vreau să vă povestesc puțin despre frescele pentru creativitatea copiilor: ...